FLUXUS RESIDENCE
З 2 до 15 серпня 2021 року в Україні відбувся міждисциплінарний українсько-литовський пленер “FLUXUS RESIDENCE”, ініційований Посольством Литовської Республіки в Україні в рамках Програми Співробітництва з Метою Розвитку та сприяння Демократії. Проєкт фінансувався в межах програми співробітництва з метою розвитку та сприяння демократії, а реалізовали його партнерські організації – ГО “Міжнародний інститут культурної дипломатії” та ZHOVID THE RESIDENCE.
Окрім суто мистецької складової, проєкт був спрямований на створення прецеденту – розвиток місцевих культурних, освітніх та соціальних ініціатив. Він акцентував нагальну потребу у культурній та освітній децентралізації в регіонах України, зокрема у вимираючих селах Сновського району Чернігівської області. Нині економічне та культурне життя сконцентроване у столиці та великих містах, а місцеві громади відчувають певний брак можливостей для індивідуального розвитку, доступу до культурних подій та неформальної освіти.
Отже, місія проєкту полягала в соціальній активізації та залученні місцевої молоді до діяльності Zhovid The Residence, забезпеченні можливості її знайомства з новітніми художніми практиками та елементами неформальної освіти під час проведення пленеру “Fluxus Residence”.
Впродовж двох тижнів відбулася низка заходів за безпосередньої участі місцевої громади, а саме: лекції з елементами інтерактиву, зйомки експериментального кіно, майстер-класи та перформативні практики. У співпраці з Жовідьським старостинським округом та місцевою молоддю – учнями музичної школи ім. Н. Г. Рахліна, Першої гімназії м. Сновськ та середньої школи с. Нові Боровичі Сновського району – проєкт продовжив культурно-мистецькі та соціально-освітні ініціативи ГО МІКД та Zhovid The Residence – культурного кластера, який має успішну історію інтегрування в місцевий контекст.
Нова культурна ініціатива “Fluxus Residence” була присвячена святкуванню ювілеїв засновників мистецького руху Fluxus – 90 років від дня народження Джорджа Мачюнаса (1931–1978) та 100-річчя Йонаса Мякаса (1922–2019). Міжнародний мистецький рух художників, композиторів і дизайнерів Fluxus (від лат. Fluxus: течія, той, що тече) було засновано у далекі 1960-ті. Утім, його головні ідеї – глобалізм, єдність мистецтва та життя, відсутність меж між видами та жанрами мистецтва, експериментаторство, імпровізація, гра, подовженість у часі та ін. – сьогодні надактуальні.
У пленері взяли участь українські (Іван Сауткін, Микола Гончаров, Олексій Сай) та литовські автори (Ірма Балакаускайте, Юрга Барілайте, Денісас Коломицкіс). Резиденція завершилась безпрецедентною для місцевого контексту виставкою-перформансом, на якій було продемонстровано твори різних видів мистецтва (візуального, аудіовізуального, музичного та перформативного). У подальшому планується друк художнього альбому пленеру й проведення виставок – перформансів в Україні та Литві (2021–2022).